Chór Akademii Muzycznej
Chór tworzą studenci pierwszych trzech lat studiów Wydziału Kompozycji, Interpretacji, Edukacji Muzycznej i Jazzu oraz Wydziału Wokalno-Instrumentalnego. Zespół, którego pełny skład przekracza 100 wykonawców, bierze czynny udział w życiu artystycznym uczelni wykonując przede wszystkim wiele utworów a cappella muzyki baroku, renesansu oraz muzyki XX wieku, a także - we współpracy z Orkiestrą Symfoniczną - wielkie dzieła wokalno-instrumentalne. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat chórem dyrygowali: Antoni Poćwierz, Karol Stryja, Napoleon Siess, Edmund Kajdasz, Franciszek Ryling, Jan Wojtacha, Bogdan Gola, Mirosława Knapik, Czesław Freund, Iwona Melson. Od 2003 roku Chór Akademii Muzycznej pracuje pod kierownictwem Aleksandry Paszek-Trefon.



Chór aktywnie uczestniczy w prestiżowych wydarzeniach muzycznych, m. in. wziął udział w Festiwalu "Maraton twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego" w Katowicach, wykonaniu i nagraniu płytowym wraz z Międzynarodową Orkiestrą Młodzieżową IX Symfonii L. van Beethovena w ramach projektu artystycznego "Młodzi muzycy Europie", Śląskim Festiwalu Bachowskim w Katowicach, koncercie "Pater Noster" z udziałem Krzysztofa Kolbergera na Festiwalu "Musica Sacra" w Skoczowie. Znakomite recenzje stały się impulsem do kolejnych trudnych wykonawczo wyzwań podjętych przez chór, w tym udział w wykonaniu Pasji wg. Św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego podczas II Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie w 2006 roku. W styczniu 2007 roku Chór został zaproszony do wspólnego wykonania z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia muzyki do baletu Harnasie Karola Szymanowskiego podczas gali wręczenia nagród Laury Kompetencji i Umiejętności w Katowicach (koncert telewizyjny). Ponowne spotkanie chóru z NOSRP w 2007 roku miało miejsce podczas Festiwalu "Karol Szymanowski i muzyka jego czasów" gdy w koncercie finałowym wykonano II Symfonię c-moll "Zmartwychwstanie" Gustawa Mahlera.

Chór Akademii Muzycznej jest laureatem prestiżowych konkursów chóralnych w kraju i za granicą. Na VI Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym "Canto Lodziensis" w Łodzi, w listopadzie 2004 roku, chór zdobył I miejsce w kategorii chórów akademickich i Nagrodę specjalną za interpretację muzyki współczesnej. Podobnie uhonorowany został 1 miejscem w swojej kategorii i Nagrodą Ministra Kultury na najważniejszym krajowym 36. Ogólnopolskim Turnieju Chóralnym "Legnica Cantat" w maju 2005 roku. Z kolei na zakończonym w listopadzie 2005 roku 19. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym "Praga Cantat’2005"w Czechach otrzymał 1 nagrodę w najtrudniejszej z kategorii chórów mieszanych zaawansowanych i główną nagrodę pieniężną. Z włoskiego Riva del Garda gdzie odbywał się 9. Międzynarodowy Konkurs Chóralny (kwiecień 2006 r.) także wrócił ze Złotym Dyplomem godnie reprezentując Polskę wśród 18 narodowości świata. Dużym sukcesem zakończył się w maju 2008 roku wyjazd chóru na 8. Międzynarodowy Festiwal – konkurs chóralny "Moskwa – miasto pokoju", gdzie w kategorii chórów zaawansowanych otrzymał tytuł laureata 2 miejsca. Podczas 5 dniowego pobytu w Moskwie chór pięciokrotnie dawał koncerty w znanych salach i głównej rzymsko-katolickiej Katedrze Moskwy.
Zobacz również: