Aktualności

18-10-2020

"Digitalizacja zbiorów Prof. dr. hab. Adolfa Dygacza"

 

Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" od kilku już lat realizuje projekt "Digitalizacja zbiorów Prof. dr. hab. Adolfa Dygacza".


Adolf Dygacz - etnomuzykolog, etnograf, zbieracz pieśni ludowych i robotniczych, publicysta muzyczny. Pozostawił po sobie ogromny dorobek zapisanych pieśni, głównie z terenów Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska, a także z całej Polski. Dygacz podróżował po całej Polsce w poszukiwaniu tak zwanego folkloru zawodowego.


Materiały etnograficzne pochodzące z badań terenowych Dygacza, zawierają niejednokrotnie ostatnie ich zapisy, a wraz z nimi – różnorodne przejawy tradycyjnej kultury - w tym zwyczajów, światopoglądu czy wartości.


Na nagraniach audio, a także w dokumentach tekstowych znajdują się tysiące utworów wykonywanych przez osoby urodzone na przełomie XIX i XX wieku.


Na I etapie projektu zdigitalizowana (zeskanowana) została pierwsza grupa tekstów i nut ze zbiorów prof. Dygacza (w tym pieśni z regionu lublinieckiego), a następnie zostały one opracowane i udostępnione za pomocą programu REGMUS, a także za pośrednictwem Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.


System Informacji Muzealnej SIMUZ udostępnia nagrania zebrane przez Dygacza, zapisy pieśni, teksty pieśni.

 


Biuletyn Informacji Publicznej Deklaracja dostępności Logowanie do poczty Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach