Biografie

Storck Helga, prof.

Helga Storck urodziła się w Miechowicach koło Katowic, gdzie rozpoczęła w szkole muzycznej naukę gry na fortepianie i harfie.

W wieku 16 lat przyjechała do Niemiec, gdzie rozpoczęła studia w Folkwangschule w Essen uzyskując w trzy lata później dyplom z wyróżnieniem. Rok później pani Helga Storck wygrała konkurs na miejsce harfistki solistki w Rozgłośni Zachodnioniemieckiej – Westdeustche Rundfunk jednocześnie podejmując dalsze studia w Juliiard Scholl w Nowym Yorku, gdzie pobierała lekcje u francuskiego pedagoga Marcel Grandjany. Jej wspólpraca z Zachodnioniemiecką Rozgłośnią trwała w sumie 12 lat, poczym przez kolejne 6 lat współpracowała z Operą w Hamburgu oraz dalsze 6 lat z Filharmonią w Monachium.Występowała również z Orkiestrą Symfoniczną Rozgłośni Bawarskiej – Bayerischer Rundfunk oraz z Orkiestrą Wagnerowską w Bayreuth. Współpracowała z najznakomitszymi dyrygentami jak: S.Celibidache, W.Sawallisch, R.Kempe, R.Kubelik, H.Zender, K.Böhm, Chr. V. Dohnanyi, A.Witt i inni.

Helga Storck wykonała na estradach całego świata wiele koncertów solowych i kameralnych między innymi z wiolonczelistą Klausem Storck. Jej działalność artystyczna obejmuje również liczne nagrania płytowe we współpracy z takimi firmami jak Deustche Grammophon, Teldec, Erato, Callig, Vox, Polskie Nagrania i inne.

W latach 1971-1983 pracowała na stanowisku docenta w Wyższej Szkole Muzycznej w Hanowerze oraz w Kolonii. Od ponad 20 lat jest profesorem w Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium prowadząc również kursy mistrzowskie w Niemczech, Polsce, Szwajcarii, Francji, Austrii, Hiszpanii, Rosji, Wenezueli, Holandii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Korei i USA. Od 2004 roku jest profesorem w Katedrze Gitary i Harfy Akademii Muzycznej im. K.Szymanowskiego w Katowicach, prowadząc klasę harfy. Jest pierwszym zagranicznym pedagogiem, który na czas nieograniczony otrzymał zatrudnienie w polskiej państwowej uczelni. Współpraca pani Helgi Storck z polskimi kompozytorami i muzykami sięga wielu lat, znajdując odzwierciedlenie w jej wielokrotnym udziale w koncertach w ramach festiwalu „Warszawska Jesień”, jak również w wykonaniach utworów dedykowanych jej przez polskich kompozytorów (T.Baird, K.Meyer).

Helga Storck bierze udział w pracach jury międzynarodowych konkursów harfowych.


Biuletyn Informacji Publicznej Deklaracja dostępności Logowanie do poczty Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach