Biografie

Grochowska Maria, st. wykł.dr hab.

Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie fletu prof. Mariana Katarzyńskiego oraz w klasie kameralnej prof. Andrzeja Janickiego. Podczas studiów uczestniczyła w konkursach i festiwalach muzycznych (Monachium, Weimar, Eger, Miszkolc, Bayreuth), występując jako solistka i kameralistka, członek Kwintetu Dętego „Silesia”.

Od 1979 roku jest flecistką – solistką Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, z którą koncertowała w wielu miastach w Polsce i za granicą, biorąc udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, dokonała nagrań płytowych i radiowych, wykonując solowe partie fletu w utworach literatury światowej i polskiej.

W latach 1985 – 1987 była I flecistką Polskiej Orkiestry Kameralnej „Sinfonia Varsovia”. Współpracowała również z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Z zespołami tymi odbyła szereg artystycznych tournees, koncertując ze znakomitymi artystami.

Jest członkiem Tria, Kwintetu i Nonetu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Koncertowała z Kwartetem Śląskim, Cameratą Vistulą, Kwartetem Koncertmistrzów NOSPR, z którym dla firmy fonograficznej Philips zarejestrowała Kwartet Fletowy W. A. Mozarta.

Od 1999 roku jest pracownikiem naukowym Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Wielokrotnie zasiadała w jury ogólnopolskich konkursów i przesłuchań uczniów i studentów klas instrumentów dętych drewnianych, a także prowadziła konsultacje i warsztaty metodyczne.


Biuletyn Informacji Publicznej Deklaracja dostępności Logowanie do poczty Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach